Projekt „Living Room” Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
SalonAkademii został przekształcony w przestrzeń wymiany myśli, pomysłów, rozmowy. W otwarty dialog w wykreowanej niezależnej sytuacji. Potencjał, który może wyniknąć ze spotkania się w salonie artystów i artystek, kuratorek, kuratorów, odbiorczyń i widzów, stworzenia miejsca otwartego na debatę o podejściu artystów i kuratorów do przestrzeni swojego działania, którą odmieniono przez przypadki. Czy następuje zmiana w myśleniu o projektach site specific wśród artystek i artystów? Co daje kuratorom i kuratorkom organizowanie projektów w przestrzeniach-nie-instytucjach? Czy młode, niezależne galerie, mimo swojej undergroundowości i tak wchodzą w szablony strategii white cube? Przestrzeń, poprzez którą odbierana jest sztuka będzie tematem wywołującym rozmowę o relacji: instytucja-artysta-kurator-odbiorca / artysta-kurator / artysta-odbiorca, co komu to daje i po co. “Living room” miałby wydarzać się na bieżąco. Każda osoba włączająca się w projekt stanie się zarazem artystą, kuratorem i odbiorcą.
Oprócz interwencji artystycznych salon otwarty został na wystawy, wykłady, dyskusje, seanse filmowe oraz koncerty. Podsumowaniem projektu jest publikacja, w której umieszczono dokumentację i towarzyszące jej refleksje. Z wystawy stworzono projekt, salon zamienieniono na pracownię otwartą, żywą przestrzeń do działania – living room.
Magdalena Morawik, Zofia Nycz
W 10cio dniowym projekcie wzięli udział m.in.: Weronika Wysocka, Magdalena Komornicka, Galeria Śmierć Frajerom, Galeria Obrońców Stalingradu 17, Galeria Komputer, Galeria Artel, Kolonia Artystów, W Y, Jan Możdżyński, Magdalena Król, Michał Linow, Aleksandra Kotarska, Przemysła Piniak, Kacper Szalecki.